Досвід Польщі, Норвегії та України у сфері підвищення енергоефективності міського господарства – конференція проходить у Києві

25-26 січня у Києві проходитиме конференція «Досвід Польщі, Норвегії та України у сфері підвищення енергоефективності міського господарства», організована Асоціацією міст України спільно з Асоціацією міст Польщі, Норвезькою асоціацією місцевих та регіональних влад та Асоціацією «Енергоефективні міста України».
Цей захід зібрав міських голів та представників органів місцевого самоврядування з українських, польських на норвезьких міст, експертів організацій, що працюють у сфері енергоефективності, представників центральних органів влади.
Мета заходу  – представлення результатів Проекту «Польсько-норвезька допомога для підвищення енергоефективності в Україні», обговорення Державної політики у сфері енергоефективності, презентація кращих практик підвищення енергоефективності у міському господарстві.
Відкрив конференцію Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан. Він привітав учасників та запросив до слова Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Польща в Україні Яна Пєкло. Пан Посол відзначив, що галузь енергоефективності нині динамічно розвивається міста з різних країн можуть співпрацювати у цьому напрямі за підтримки асоціацій місцевого самоврядування на навчатися одне у одного, обмінюватися досвідом. Він також висловив задоволення тим, що Польща є активним учасником цього процесу та сподівання, що ця конференція буде корисна для всіх учасників.
Фредрік Артур, заступник голови місії, Посольства Норвегії в Україні, відзначив, що ця конференція є відображенням тісних стосунків трьох країн, співпраці у вирішенні проблем у сфері енергоефективності. Адже цей напрям є чинником економії ресурсів. Чим кращий рівень енергоефективності, тим ми більш успішними ми є, тим комфортнішими є дитячі садки, лікарні, школи інші соціальні заклади. Енергоефективність – це шлях переведення реформ з політичної у практичну площину.
Голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Сергій Савчук наголосив, що дуже знаково, що конференція відбувається на початку року, адже підсумки 2017 вже підбито і час виконувати нові завдання.
Анджей  Поравський, Виконавчий директор Асоціації міст Польщі наголосив на важливості участі у програмі «Досвід Польщі, Норвегії та України у сфері підвищення енергоефективності міського господарства» міст – партнерів з Польщі та України, які мали можливість вивчати як  передовий норвезький досвід, так і вчитися одне у одного. Польські міста та гміни висловлюють велику зацікавленість щодо співпраці з українськими містами і завдання наших асоціацій сприяти цьому партнерству. Успіх реформи з децентралізації для України є дуже важливим для її подальшого розвитку як демократичної енергонезалежної  держави.
Крістіан Ларсен, радник Офісу міжнародних проектів Норвезької Асоціації місцевих та регіональних влад сказав, що Норвегія у цьому проектів надавала експертну підтримку та проводила навчальні тури для представників місцевого самоврядування України з метою надихнути українські міста на зміни у сфері енергоефективності. Цікаво буде побачити втілені в життя результати проекту. Норвезькі експерти готові й надалі надавати консультаційну підтримку щодо реалізації енергоефективних заходів.
Директор департаменту програм допомоги Міністерства інвестицій та розвитку Польщі Пшемислав Дервих наголосив, що Польща та Норвегія є партнерами у справі запровадження енергоефективності на муніципальному рівні. Тепер це партнерство стає тристороннім і допомагає українським містам. Перші результати цієї допомоги покаже сьогоднішня конференція.
Сергій Соломаха, Миргородський міський голова, Віце-президент Асоціації «Енергоефективні міста України» (АЕЕМУ), подякував від імені 80 членів АЕЕМУ Польщі та Норвегії, асоціаціям місцевого самоврядування. Головним завданням АЕЕМУ є реалізація Угоди мерів і міжнародний досвід є дуже корисним для досягнення цілей Угоди. Нинішній захід сприятиме подальшому обміну досвідом та реалізації енергоефективних проектів в українських міста.
Олександр Слобожан, Виконавчий директор АМУ, представляючи робочу програму засідання наголосив, що  конференція є підсумковою в рамках Проекту «Польсько-норвезька допомога для підвищення енергоефективності в Україні», і вході засідання «з перших вуст» буде презентований досвід міст-учасників Проекту. Він висловив переконання, що цей досвід буде корисним й іншим містам, представники яких беруть участь у заході, і таким чином буде забезпечена синергія зусиль щодо реалізації енергоефективних ініціатив.
Робоча програма конференції розпочалася з Першого тематичного блоку, присвяченого обговоренню державної політики у сфері енергоефективності, презентації політичного курсу України та правових рішень в сфері енергоефективності на центральному рівні, створення нормативно-правової бази для органів місцевої влади та неурядових організацій.
Сергій Савчук, Голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України
  • Розвиток сфери енергоефективності в Україні: законодавство та інші державні ініціативи (презентація)
Ірина Запатріна, професор, Український центр сприяння розвитку ППП.
  • Правове регулювання реалізації проектів у сфері енергоефективності на умовах державно-приватного партнерства (презентація)
Анна Яскула, Виконавчий директор Мережі енергоефективних міст Польщі
  • Державна політика Польщі у сфері енергоефективності

Альона Бабак, заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства.
  • Законодавче забезпечення впровадження енергоефективних заходів в муніципальному секторі
Народний депутат перш за все наголосила на тому, що законодавчу роботу у сфері енергоефективності та ЖКГ не можна вести без підтримки місцевого самоврядування. Сьогодні інвестування у енергоефективність житлового сектору є найбільшою перевагою місцевої влади, адже 32 відсотки енергоресурсів України споживається у житловому фонді. Програми енергоефективності, що реалізуються на засадах співфінансування за участі мешканців, є дуже важливими для міст. Ще одним вагомим напрямком є відкриття центрів енергоефективності, які надають технічну і правову допомогу у реалізації проектів.
Спільно з АМУ нам вдалося збільшити фінансування програм енергоефективності у Державному бюджеті на 2018 рік, так з літа цього року має запрацювати Державний фонд енергоефективності. Нині триває робота з підготовки підзаконних актів.
Маріус Кошнес, науковий співробітник Норвезького університету природничих та технічних наук, м. Тронгейм, Норвегія
Вячеслав Лісовик, голова правління ГО «Школа Енергоефективності»
  • Муніципальний енергетичний менеджмент - надійний інструмент підвищення енергоефективності громад (презентація)
Другий тематичний блок конференції  присвячений енергоефективності на місцевому рівні. Програмою передбачено презентацію практичної сфери застосування, юридичних і фінансових рішень для органів місцевої влади при плануванні та впровадженні заходів з енергоефективності, обговорення питань консультаційної підтримки органів місцевої влади, що реалізовують такі проекти (наявність зовнішніх джерел фінансування, співпраця з НДО, підвищення обізнаності громадян, ознайомлення з комплексом організаційних рішень, спрямованих на підвищення енергоефективності в міському господарстві, перспективи розвитку ринку, плани на майбутнє).
Головуючим цієї частини засідання є Крістіан Ларсен, радник Офісу міжнародних проектів Норвезької Асоціації місцевих та регіональних влад.
У другому тематичному блоці виступили:
Сергій Сухомлин, Житомирський міський голова.
  • Досвід м. Житомира щодо залучення кредитних ресурсів для реалізації проектів з енергоефективності (презентація)
Олександр Решетнік, заступник директора департаменту малого та середнього бізнесу АБ «УКРГАЗБАНК».
  • УКРГАЗБАНК – ЕКОбанк. Енергоефективне кредитування для комунального сектора (презентація)
Віталій Луков, Вознесенський міський голова.
  • Досвід м. Вознесенськ щодо залучення інвестицій в енергозбереження (презентація)
Анета Пом’яновска-Молак, директор Департаменту розвитку та економічної політики м. Плоцьк, Польща
Oйстайн Лінлан, радник з питань енергоефективності, м. Тронгейм, Норвегія
  • Практичний досвід енергоефективності на місцевому рівні – місто Тронгейм (презентація)

Перший день роботи заходу завершився загальним обговоренням. Завтра конференція продовжить роботу.

 
© Комиш-Зорянська селищна рада, Запорізька область, Україна