Пенсія за віком: умови призначення та документи

PensiaДержавна пенсія — щомісячні пенсійні виплати в солідарній системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, які отримує пенсіонер відповідно до українського законодавства.

На сьогоднішній день в Україні діє понад п’ять десятків нормативних актів, що регулюють питання пенсійного забезпечення. Більш того, існує кілька систем нарахування трудових пенсій за віком. Так, крім загальної системи призначення пенсій за віком, встановленої Законом № 1058-IV, існують також спеціальні системи для окремих категорій громадян (військовослужбовців, чорнобильців, науковців).

Який порядок призначення пенсії за віком в Україні?

Призначення пенсії за віком в Україні в 2017 році здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і при дотриманні двох умов:

 • досягнення пенсійного віку — 60 років
 • наявність страхового стажу не менше 15 років

Нагадаємо, що збільшення віку виходу на пенсію і кількості мінімального страхового стажу, необхідного для призначення пенсії, сталося 1 жовтня 2011 року. До того ж, була проведена нова пенсійна реформа — 2017, згідно з якою, починаючи з 1 січня 2018 року, відбуватиметься поступове збільшення пенсійного (страхового) стажу.

Пенсійний вік в Україні для чоловіків і жінок становить 60 років. Однак, жінки будуть виходити на пенсію в шістдесят тільки з 2021 року. Зараз же для жінок 1961 р.н. і старше збільшення пенсійного віку відбувається поступово. Таким чином, право на пенсію у них виникає після досягнення такого віку:

Пенсійний вік для жінок в Україні

Зверніть увагу, що жінкам, народженим до 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, розрахованого відповідно до ст. 27 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», в розмірі 2,5% за кожні 6 місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку.

Коли звертатися за призначенням пенсії за віком?

Право на пенсію виникає з моменту досягнення пенсійного віку. При цьому, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (п. 1.6 Порядку подання та оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій).

Якщо пенсіонер звернеться до Пенсійного фонду не пізніше трьох місяців з дня досягнення ним пенсійного віку, пенсія буде призначена йому з наступного дня після настання віку виходу на пенсію (п. 1 ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування»).

Які потрібні документи для оформлення пенсії за віком (перелік)?

Перелік документів, необхідних для оформлення пенсії за віком передбачає наявність у громадянина, який звернувся за призначенням пенсійних виплат, таких паперів:

 • заява встановленої форми
 • паспорт (оригінал і ксерокопія)
 • документи про місце проживання (реєстрації) пенсіонера
 • свідоцтво про народження дітей (у разі необхідності)
 • свідоцтво про шлюб (у разі потреби, оригінал + ксерокс)
 • заява і номер розрахункового рахунку в уповноваженій банківській установі
 • трудова книжка (оригінал і ксерокопія) та інші документи про трудовий стаж
 • ІПН або свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування
 • довідка з військкомату про проходження військової служби, військовий квиток (при потребі)
 • диплом і інші документи, якими підтверджуються періоди навчання на денному відділенні до 01.01.2004 (оригінал і ксерокопія)
 • за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження первинними документами довідка про заробітну плату за будь-які 60 місяців поспіль по 30.06.2000, незалежно від перерв

Більш повна інформація про порядок надання документів та терміни розгляду заяв про призначення пенсії в Україні в 2017 році – тут.

Чи можна оформити пенсію через представника?

Бувають ситуації, коли пенсіонер в силу тих чи інших причин не може особисто звернутися в управління Пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації) для оформлення пенсійних виплат. У подібних випадках, для захисту прав пенсіонерів, застосовується пункт 1.1 «Порядку Подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій», згідно з яким заяву про призначення пенсії може бути подано через представника, який діє на підставі виданого йому нотаріального доручення.

При цьому довіреність, оформлена в країнах далекого зарубіжжя (зокрема, в Канаді, США, Ізраїлі, Франції, Німеччині, Італії і т.д.), повинна бути завірена штампом «Apostille» або легалізована в консульських установах.

Довіреність, складена в державах-учасницях СНД або в країнах, з якими Україна уклала договори про надання правової допомоги (наприклад, Польща, Чехія, країни Прибалтики та ін.) приймається на території нашої країни без будь-якого спеціального посвідчення. У той же час, до документів, виданих іноземною мовою, повинен додаватися їх переклад, завірений нотаріально.

 
© Комиш-Зорянська селищна рада, Запорізька область, Україна